Na hut 11 begrijp ik waarom onder de Britten nauwelijks ophef is over het afluisteren door geheime dienst GCHQ. Afluisteren, hacken, codes kraken – ze zijn onlosmakelijk verbonden met de Britse overwinning in de Tweede Wereldoorlog. Met D-Day, dat mede werd mogelijk gemaakt doordat codekrakers de Duitsers naar Calais stuurden, weg van de stranden van Normandië. Met een periode waarop de Britten nog altijd trots zijn.
Ik ben op Bletchley Park, het fameuze landgoed in Buckinghamshire waar GCHQ werd geboren.... Hier werd na Pearl Harbor de basis gelegd van UKUSA (Five Eyes), het machtigste inlichtingenverbond ter wereld. Trots meldt de audiotoer dat op Bletchley Park „ als eerste ter wereld op industriële schaal ” werd afgeluisterd en gehackt. „ Als een fijn spinnenweb ontstond een geheim wereldwijd netwerk van codebrekers ” .
...Of zoals Winston Churchill de codekrakers omschreef: „ Ganzen die gouden eieren legden, maar nooit gakten ” . Hacken was iets om in stilte trots op te zijn.
Alles bij de bron; NRC [digiabo]