Kampen en Staphorst stoppen voorlopig ‘uit voorzorg’ tijdelijk met gezichten scannen aan de balie. Dat doen ze naar aanleiding van uitlatingen van de Autoriteit Persoonsgegevens. Die zette vorige week grote vraagtekens bij het gebruik van gezichtsherkenning.
Toch zou zo’n apparaat hard nodig zijn om fraude te voorkomen. „Uit verhalen van andere gemeenten in het land blijkt dat het inzetten van de gezichtsscan voor criminelen afschrikwekkend werkt.”
En inderdaad: dankzij de scan werden in Nederland al tientallen fraudeurs opgepakt.
De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) twijfelt er ook weinig aan dat het werkt. Maar of alles volgens het boekje gaat, is een iets ander verhaal. „Gezichtsherkenning is een extreem zwaar middel en in de meeste gevallen verboden”, liet een woordvoerder vorige week weten.
„Dat is niet voor niets. Bij gezichtsherkenning worden unieke lichaamskenmerken opgeslagen, net als bij vingerafdrukken. Omdat deze uniek zijn, leveren ze een extra hoog privacyrisico op. Bijvoorbeeld bij diefstal van de gegevens.”
Gemeenten die zo’n scan gebruiken, zouden daarom verplicht zijn om zich te melden bij de AP, iets wat nog geen enkele gemeente gedaan zou hebben.
Het leeuwendeel vd gemeenten gebruikt de gezichts- en pasfotovergelijking alleen bij eerste inschrijvingen vanuit het buitenland in de basisregistratie personen. Een aantal zet de scan ook in bij de aanvraag van een vervangend paspoort of ander identiteitsbewijs, of heeft daar plannen toe.
In alle gevallen is de privacy goed geborgd, zo is de stelling, en is er geen enkele reden voor zorg. Maarten-Jan vd gemeente Deventer: ,,De gezichtsscan wordt niet opgeslagen. Gegevens worden uitsluitend tijdelijk in het cache-/werkgeheugen verwerkt tijdens de controle en worden direct daarna gewist.”
„Er worden geen persoonlijke gegevens, kopieën van documenten of andere informatie opgeslagen. Dit betekent dat na de controle geen enkele vorm van data achterblijft.”
Alles bij de bron; AD