Al sinds 2016 weten we dat de politie gebruik maakt van gezichtsherkenning in de vorm van CATCH. Nu is de politie met nieuwe toepassingen van deze ingrijpende surveillancetechnologie aan het experimenteren. Een uitbreiding van de CATCH-database met beelden van verdachten die niet eerder geïdentificeerd konden worden en FaceF1nder, waarmee de politie kan zoeken in welke beelden een bepaald gezicht nog meer voorkomt.
Bestaande gegevensbeschermingswetgeving, die ook voor de politie geldt, vereist dat voor dingen die een hoog risico met zich meebrengen voor het recht op privacy en gegevensbescherming, de politie de Functionaris Gegevensbescherming erbij moet betrekken en een inventarisatie en beoordeling moet maken van de impact op die rechten. Het gaat hier om een zogenaamde gegevens-beschermings-effect-beoordeling.
Uit de documenten die wij hebben opgevraagd met een beroep op de Wet open overheid blijkt nu dat de politie dit voor nieuwe toepassingen niet heeft gedaan.
Dat de politie het niet zo nauw neemt met de wet bij de inzet van gezichtsherkenning is onderhand wel duidelijk. Zo is er nooit een democratisch debat aan de inzet van CATCH vooraf gegaan, en is er dus nooit een specifieke wettelijke grondslag gekomen voor de inzet van gezichtsherkenning door de politie. De politie probeert dat gat nu te vullen met een door haarzelf opgesteld "Inzetkader gezichtsherkenning".
Niet voor niets is de Autoriteit Persoonsgegevens hier kritisch. De voorzitter noemt deze gang van zaken bij NOS de omgekeerde volgorde. Er zou eerst wetgeving moeten komen, en pas dan kan de politie aan de slag met het opstellen van een protocol. Die wetgeving is er op dit moment nog niet.
Wanneer de politie op eigen houtje aan de slag gaat en de toetsing intern belegd, is het extra belangrijk dat de interne waarborgen voor de bescherming van mensenrechten en onze vrije samenleving op orde zijn. En wat blijkt nu? Het lijkt er op dat de Functionaris Gegevensbescherming niet actief op de hoogte is gesteld, maar zelf na geruchten moest aangeven dat zij geïnformeerd wil worden.
Alles bij de bron; Bits-of-Freedom