Technologie is van zichzelf niet slecht, maar hoe het gebruikt wordt soms wel. En daarom hier 12 technologieën die onze privacy de komende jaren nog verder aantasten.
1. Vingerafdrukken op 6 meter afstand gelezen
Er is een systeem dat vingerafdrukken op afstand uit kan lezen. De AIRprint van iDair kan deze biometrische informatie op een afstand van zes meter verzamelen. Het apparaat is zo groot als een kleine zaklamp, dus je werkgever kan er een bij de ingang neerzetten en binnen een paar dagen heeft hij de vingerafdrukken van iedereen in het bedrijf.
Met de software Spector360 keek de keuringsdienst FDA of werknemers geheimen lekten. Een aantal bleek e-mails te sturen naar de overheid over medische apparaten waarvan de FDA-onderzoekers vonden dat ze gevaarlijk zijn. De wetenschappers die als klokkenluiders fungeerden, slepen nu hun werkgever voor de rechter wegens grover privacyschending.
3. Registratie van 'afwijkend gedrag' met INDECT & in de metro van San Francisco
Europa werkt al jaren aan een systeem dat moet voorspellen waar misdaad zich ontwikkelt. Daarvoor moeten gigantische hoeveelheden data worden verwerkt. INDECT leest zich in bij nieuwsgroepen, websites, fora, P2P-netwerken, bestandssystemen en zelfs individuele computers om zijn statistische modellen te ontwikkelen. Het systeem moet volledig autonoom opereren en waarschuwingen afgeven bij verhoogde risico's. Na behoorlijk wat privacyzorgen van Europarlementariërs, is er nu de garantie dat INDECT geen persoonsgegevens verwerkt. Namen, adressen et cetera worden dus niet verwerkt.
San Francisco gebruikt een voorspellend systeem dat metroreizigers in de gaten houdt. Speciale camera's vergelijken de passagiers bewegingen met modellen voor wat als 'normaal' wordt gezien. Afwijkend gedrag wordt gemarkeerd en doorgegeven aan bewakingspersoneel in de metrostations.
4. Moleculaire laser scanners die afstand van 50m overbruggen.
Prachtige techniek: laserscantechnologie waarmee op grote afstand "kleding en ander organisch materiaal kan worden gepenetreerd om spectografische informatie te verzamelen, met in het bijzonder gericht op materialen die van invloed zijn op de veiligheid, zoals explosieven en drugs". Genia's laser kan zelfs real-time kankercellen op afstand detecteren.
Maar zoals altijd hangt het er maar net vanaf hoe deze technologie wordt ingezet. Omdat de scanner zo gevoelig is, kan het zelfs biologische processen detecteren. Misschien dat als je meer adrenaline door je bloed pompt dan je medepassagiers je even uit de rij wordt geplukt voor nog onplezieriger onderzoek.
5. Stemidentificatie-software.
Ruslands Speech Technology Center heeft een database ontwikkeld met de naam VoiceGrid Nation om telefoongesprakken te scannen en binnen enkele seconden een naam weer te geven bij de stem die er te horen is. Deze software wordt gebruikt in maar liefst 70 landen. Met VoiceGrid weten opsporingsdiensten wie ze horen bij een tap.
6. Datagrootgrutter weet alles
Palantir, ooit begonnen om PayPal te helpen om fraude te bestrijden, doet inmiddels Big Data-analyse voor onder meer de FBI, CIA en andere instanties. Adviseurs van het bedrijf zijn onder meer de voormalige CIA-directeur George Tenet en de vroegere Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Condoleezza Rice. Palantir grijpt informatie van tientallen of zelfs honderden databases van datahandelaren en pakt deze gegevens razendsnel bij elkaar.
7. Mobiele naaktscanners
De 'Z Backscatter Vans' lijken precies op de kleine vrachtwagentjes als van bijvoorbeeld de bezorgdienst van de Albert Heijn, maar ze werpen een blik in auto's en scannen mensen. De brochures van het bedrijf zeggen dat de technolgie wordt gebruikt om te kijken wat er in voertuigen wordt vervoerd, en niet om personen te identificeren.
8. Telefoondata opgeslurpt
Je moet nu al je identificatiebewijs laten zien als de politie daarom vraagt en daar komt binnenkort je smartphone bij. In de VS is het al raak: de politie pakt daar je telefoon en koppelt hem aan Cellebrite om al je sms'jes, foto's, video's en locatiedata op te slurpen. Je pincode is dus niet voldoende om je ondeugende berichten verborgen te houden.
Gelukkig gaat dat in Nederland niet zomaar. Het verzamelen en gebruik van persoonsgegevens zijn hier behoorlijk beschermd. Maar hoe lang is dat nog houdbaar? Vijftien jaar geleden hadden we ook vast niet gedacht dat we in het vrijzinnige Nederland een identificatieplicht zouden hebben. Inmiddels hoor je daar bijna niemand meer over.
Wederom een voorbeeld van technologie die is ontworpen om ons het leven makkelijker te maken maar die wordt gecorrumpeerd voor privacyschending. Cellebrite is in het leven geroepen om gegevens van een oud toestel naar een nieuwe over te pompen, niet om alles een politiedatabase in te schuiven.
9. De straatlantaarns hebben oren
Intellistreets-straatlantaarns zijn LED-lampen die de intensiteit aanpassen aan de lichtomstandigheden om zo stroom te besparen, ze hebben een WiFi-verbinding en ingebouwde speakers om als omroepsysteem te kunnen worden gebruikt en ook een camera en microfoon aan boord.
Deze apparatuur is toegevoegd om gesprekken aan te kunnen gaan als mensen hulp nodig hebben. Maar voel jij je op je gemak in een straat waar de straatverlichting is uitgerust met een netwerkverbinding, camera en microfoon? Er zitten ook nabijheidssensoren in om voetgangers en andere weggebruikers in kaart te brengen. En een optioneel scherm om advertenties of boodschappen van algemeen nut weer te geven.
10. Gezichtsherkenningsdatabase van de FBI
De FBI is bezig aan een van 's werelds meest gevanceerde biometrische databases: Next Generation Identification (NGI). De database bestaat uit politiefoto's, irisscans, DNA-gegevens, samples van de stem en andere biometrische gegevens. Het systeem kan iemand op een camerabeeld in minder dan 1,2 seconden identificeren - zelfs als het doelwit niet in de camera kijkt.
11. De tv kijkt terug
Eerder dit jaar ontdekte een Britse IT'er dat zijn smart-tv gegevens verstuurde over welke programma's hij keek en welke knop hij indrukte op de afstande doorstuurde naar LG in Zuid-Korea. Ook Nederlanders vonden verdachte signalen van hun tv's. Het kan nog veel erger. Intel werkte een tijd aan een slimme televisie die zijn gebruikers wel heel nauwlettend in de gaten hield. Zo zou een infraroodscanner meten hoe mensen reageren op bepaalde scènes of reclames, zodat bedrijven daarop in kunnen spelen. Ook de nieuwe Xbox zou dergelijke enge functionaliteiten hebben, maar Microsoft stapte daar vooralsnog vanaf na een hoop ophef over privacyschending. Maar misschien is de tijd over 5 jaar wel rijp voor deze toepassing?
12. Kinderen scannen op school
Volwassenen kunnen bezwaar aantekenen als hun vingerafdruk wordt genomen of een irisscan wordt gemaakt, maar kinderen weten niet beter. Van basisscholen tot universiteiten worden ID-kaarten ingevoerd, ook in Nederland, en veel instanties willen daar biometrische gegevens aan toevoegen. Nu zorgt dat voor bezorgde reacties. Maar straks dan, als onze grenzen van wat we normaal vinden wat verder zijn opgeschoven?
Alles bij de bron; CompWorld